С.Д. атындағы ҚазҰМУ «Ақсай» республикалық балалар клиникалық ауруханасы базасында. Асфендияров ересек тұрғындарға арналған көпсалалы хирургиялық бөлімшесін ашты, онда перитонеальды адгезияны емдеуге арналған операциялар жасалады. Науқастарды қабылдауды Қазақ ұлттық медицина университетінің жалпы хирургия кафедрасының тәжірибелі мамандары, доценттері, ассистенттері жүргізеді. С.Д.Асфендияров.

Өздеріңіз білетіндей, адгезиялар абдоминальды операциялардың көпшілігінің нәтижесінде пайда болады. Ауру аппендицитті немесе өт қабын алып тастаған науқастардың айтарлықтай санында кездеседі, ал жедел ішек өтімсіздігінің асқынуындағы өлім 13-тен 55 пайызға дейін жетеді.

Әлемде мұндай асқынулармен ауыратын науқастарды күтуге ондаған миллион доллар жұмсалады. Ауру көбінесе мүгедектікке, қайта ауруханаға жатқызу қажеттілігіне әкеледі. Тек Америка Құрама Штаттарында, зерттеулерге сәйкес, 2008 жылы шамамен 290 000 ауруханаға жатқызылды, ал экономикалық шығын жылына шамамен 1,5 миллиард долларды құрады. Қазақстанда 2008-2010 жылдар аралығында Алматыда жүргізілген зерттеуге сәйкес, жіті ішек өтімсіздігінен 136 науқасқа ота жасалып, өлім көрсеткіші 10,6 пайызды құраған.

Ғасырдан астам уақыт бойы адгезиялардың пайда болуын болдырмауға бағытталған көптеген әдістер мен құралдар ұсынылды: майларды, желатинді, парафинді, әртүрлі сұйықтықтарды (глюкоза, натрий хлоридінің ерітінділері, амниотикалық сұйықтық), ауа, оттегі, ферменттер, гормондар интраперитонеальді енгізу. , антикоагулянттар, препараттар гиалуронидазалар және т.б. Алайда, бүгінгі күні аталған әдістер мен құралдардың ешқайсысы олардың тиімсіздігіне немесе оларды қолдану кезінде асқынулардың болуына байланысты хирургтардың талаптарына сәйкес келмейді.

Бүгінгі таңда Қазақстанда, сондай-ақ ТМД елдерінде осы санаттағы науқастарға білікті көмек көрсететін мамандандырылған орталық жоқ. Әдетте, СББ және ОСКН бар науқастар жедел жәрдем көлігімен кезекші стационарларға жеткізіледі, олар симптоматикалық ем алады. OSKN жағдайында хирургиялық емдеу тек адгезияларды бөлуден және ішек өтімсіздігін жоюдан тұрады. Біраз уақыттан кейін бұл науқастар ішек өтімсіздігінің кезекті ұстамасымен ауруханаларға қайта түседі.

ҚазҰМУ №2 хирургия (жалпы хирургия) кафедрасының қызметкерлерімен адгезиялық аурудың патогенезін және оның асқынуын зерттеу, ауруды емдеу және алдын алудың жаңа әдістерін жасау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары. С.Д.Асфендияров 1994 жылдан бері ұсталды.

Жұмыс барысында топ емханаға бірқатар патенттелген жаңалықтарды әзірлеп, енгізді. Осылайша, айқын адгезия түзілу жағдайында висцеро-париетальды адгезиялардың және жедел адгезиялық ішек өтімсіздігінің біріншілік алдын алудың өзіндік әдісі экспериментте әзірленді және клиникаға енгізілді, онда ішектерді париетальды перитонеумнан оқшаулау үшін, бір мезгілде іш қуысын шаю қызметін атқаратын полиэтилен пакеті қолданылады (пат. № 13124 ҚР).

Операция алдында 30х40 см жабық полиэтилен пакеті дайындалады.Сөмкенің артқы қабырғасына бірнеше микроперфорациялар қолданылады. Орамның үстіңгі бұрыштарында түтіктің тесіктері орауыштың қуысында болатындай және түтіктің ұштары шығатындай етіп түтік өткізілетін екі тесік кесіледі.

Операция кезінде перитонит ошағын және құрсақ қуысының дәретханасын алып тастағаннан кейін бірнеше микроперфорациялар бар төменгі жағы бар ішек ілмектеріне полиэтилен пакетін салады. Екі гипохондриядағы қарсы саңылаулар арқылы сөмке қуысынан дренаждық түтіктің екі ұшы шығарылады және теріге бекітіледі. Жамбас аймағында ұзындығы шамамен 2,5 см болатын құрсақ қабырғасының барлық қабаттары арқылы кішкене тілік жасалады, ол арқылы қаптың төменгі бұрышы шығарылады, сол контрпертура арқылы жамбас қуысына бөлек дренажды түтік тартылады. іш қуысын ағызу үшін. Лапаротомиялық жара қабат-қабат тігіледі.

Операциядан кейін іш қуысы антисептикалық ерітінділерді енгізу арқылы жуылады, пластикалық пакеттің дренаждық түтігінің екі ұшы арқылы. Сонымен қатар, төменгі қабырғадағы қаптың микроперфорациялары арқылы сұйықтық іш қуысының барлық бағыттарына және негізінен ішек ілмектерінің арасына «душ» қондырғысы сияқты шашылады, бұл іш қуысының толық санитариясын қамтамасыз етеді. Сонымен қатар, инертті материалдан (полиэтилен) жасалған қаптаманың өзі болуы алдыңғы іш қабырғасының париетальды перитонеумынан ішектерді оқшаулайды. Перитониалды шаюды тоқтатудың көрсеткіштері жамбас қуысынан дренажды түтік арқылы таза жуу суы және операциядан кейін ішек моторикасын қалпына келтіру болды. Операциядан кейін 5-7-ші күні (көрсеткіштерге сәйкес) алдымен түтік қаптаманың қуысынан шығарылады, содан кейін мықын аймағында шығарылған ұшымен еркін шығарылатын қаптаманың өзі. Жамбас қуысынан дренажды түтік келесі күні жойылады.